Břeclavský velodrom je zase o krok blíže…

Již dlouho jsme Vás neinformovali o aktuálním dění okolo plánované výstavby nového velodromu v Břeclavi. Není tomu tak, že by se v poslední době neudálo nic zásadního – ba naopak! Neustále, neúnavně a poctivě pracujeme na všech frontách, které, jak pevně doufáme, směřují ke společně vysněnému cíli. Chtěli bychom se s Vámi podělit o dílčí pokroky, díky nimž je velodrom zase o kousek blíže. Věnujte tedy, prosím, chvilku pozornosti následujícím řádkům.

Bez jakékoliv nadsázky lze říci, že se jedná o životní projekt břeclavské cyklistiky. Projekt daleko přesahující hranice našeho okresu, sportovním významem pro dráhovou cyklistiku snad i hranice celé České republiky. Zároveň však největší výzva, která před námi kdy v životě stála.

Pro skromný sportovní oddíl se zaměřením na výchovu mládeže myšlenka moderního velodromu přímo v našem regionu představuje opravdu sen. Sen o vlastním zázemí, o cyklistickém svatostánku s bezpečným a rychlým povrchem, který poslouží širokému sportovnímu vyžití nejen pro cyklisty. Sen o místě, kde děti s vášní pro jízdní kolo nebudou vystaveny každodennímu riziku plynoucímu z provozu na veřejných komunikacích. O místě, kde budeme moci i nadále, ale daleko efektivněji zužitkovávat naši chuť, energii, zkušenosti a čas ve prospěch mládeže. Odhodlání vychovávat sportovce s disciplínou, morálkou a pokorou, kteréžto vlastnosti a návyky si zpravidla přenášejí i do běžného života. Tak, jako se to podle svého nejlepšího vědomí a svědomí snažíme dělat už po dobu 10 let fungování našeho mládežnického oddílu.

Onu myšlenku na vlastní cyklistické zázemí jsme ve spolupráci s městem Břeclav začali reálně rozvíjet už před dlouhými šesti lety. Město nám vyšlo vstříc již na samém začátku, a sice s pronájmem pozemku a studií areálu sportoviště Na Valtické. Konzultační jednání a plánování probíhala s Českým svazem cyklistiky, dohodu o využití multifunkčního sportoviště máme uzavřenou také se sousední základní školou a místními sportovními oddíly. Ovšem k realizaci tak komplexního projektu jsou, jak známo, potřeba nejenom elán, odvaha, energie, spousta času a trpělivosti, ale především peníze…

Několik milníků ohledně financováni máme již úspěšně za sebou. Nesmírné a upřímné poděkování neodmyslitelně patří obrovskému počtu dobrovolných dárců, kteří jste přispěli do veřejné sbírky k pokrytí nákladů spojených se zpracováním projektové dokumentace a získáním stavebního povolení. V mnohých případech přispívaly i samotné děti! Po celé republice se pak během loňského roku dokonce pořádaly závody či celé seriály závodů a výtěžky ze startovného putovaly rovněž na konto sbírky ve prospěch nového velodromu. Díky Vám všem dnes víme, v jakých řádech by se měla pohybovat první etapa výstavby. Máme již vysoutěženého i hlavního dodavatele stavebních prací a zhotovitele této etapy. Ten pochází přímo z městské části, kde by nový velodrom měl vyrůst, a velmi se těší na stavbu světové novinky s podpisem jednoho z nejrenomovanějších projektantů v oboru, bývalého cyklisty a rychlobruslaře, Čechokanaďana Petera Junka.

A v jaké fázi se tedy nacházíme dnes? Dne 1.10.2023 jsme podali oficiální žádost o dotaci u Národní sportovní agentury (NSA). Tahle dotační výzva je pro celý projekt existenčně důležitá, neboť v případě jejího přidělení zabezpečuje až 70% financování daného investičního titulu. Ve snaze eliminovat jakákoliv rizika pochybení, nepřesností, neúplné dokumentace apod. jsme složili realizační tým sestávající z právníků, projektantů, daňových poradců, trenérů, závodníků…zkrátka všech, kteří chtějí novému velodromu v Břeclavi zcela nezištně pomoci. Slovy jim nelze poděkovat dostatečně.

Nyní čekáme na rozhodnutí NSA o poskytnutí dotace, jež by mělo být učiněno během nejbližších měsíců. Pevně věříme, že naše žádost splňuje veškeré náležitosti, a bude tak spravedlivě vyhodnocena. Dlouhé hodiny a dny dobrovolné práce všech zúčastněných se, doufejme, zúročí. Plníme si sen, nikoliv však sobě, jak by se mohlo zdát…nýbrž všem těm talentovaným dětem, které do nás vkládají důvěru. Důvěru, jež nás žene kupředu, spolu s nadějí, že pro Břeclav a nejen pro ni pomůžeme vytvořit něco, co bude sloužit i generacím po nás.

Všem, co za námi stojíte, podporujete nás a pomáháte, patří ještě jednou obrovské DÍKY!

Spurtu zdar a břeclavskému velodromu zvlášť!

126

Již v roce 2017 jsme si vyslechli od pana Junka o jeho velodromech, které staví po celém světě. A měli jsme jasno.

Chceme nový rychlý velodrom!  Nyní se již může stavět, skoro vše je nachystáno.

Na snímku z Brna z leva: B.Hermanová, B. Němcová, V. Jadrná, Petr Junek, Petr Beneš, A. Jaborníková a A. Hermanová

 

Foto: SCX

Text: SCX

 

 

SPORTCOMPLEX

SPORTCOMPLEX z.s.

 • Jana Palacha 121/8, 690 02 Břeclav
 • IČ: 270 20 282
 • Neplátce DPH
 • Datum vzniku: 25.1.2006 - Reg. MV, č.j. VS/1-1/62987/06-R
  Spisová značka: L11546 Kraj. soud v Brně 1.1.2014
 • Datová schránka: i9t2yrd

Statutární zástupci

 • Petr Beneš - prezident klubu
  603 474 894
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Petr Jadrný - sportovní ředitel
  736 745 642
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Trenéři

  Petr Herman - hlavní trenér
  777 226 977
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Pavel Jaborník - asistent trenéra
  777 275 124
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Petr Němec - člen prezidia klubu

Bankovní účet v CZK

 • 13 88 66 13 19 / 0800
 • IBAN: CZ66 0800 0000 0013 88 66 1319
 • BIC (SWIFT): GIBACZPX

Bank account in EUR

 • 19 99 42 42 83 / 0800
 • IBAN: CZ80 0800 0000 0019 9942 4283
 • BIC (SWIFT): GIBACZPX