Skip to main content

Naše stopa na 500+1 kolo 2024

Mezi 14. do 16. květnem 2024 probíhal na brněnském Velodromu tradiční závod "500+1 kolo – Velká cena Zemako," pořádaný týmem TJ Favorit Brno. Náš tým nesměl na této akci chybět. Jako reprezentantky se představily juniorky Beáta Hermanová, Veronika Jadrná a Magdalena Míčková, za dorost (žákyně) Lucie Kondllová, Viktorie Prnková, Marharyta Kotyk, Adéla Jadrná, Nikol Třetinová, Eva Savels a nechyběl ani mužský zástupce – mladší žák Adam Krčma.

Žactvo absolvovalo závod 100+1, ve kterém pohár za 2. místo získala L. Kondllová. Její kolegyně obsadily 6. (Prnková), 7. (Kotyk), 9. (A. Jadrná), 12. (Třetinová) a 13. (Savels) příčku. Krčma skončil na 5. místě své kategorie.

BrychtaJan 5001 kolo 20240516 172223 D4C 7588
Lucie Kondllová slaví stříbrný úspěch v kategorii žákyň. Zleva: L. Kondllová (2.), A. Galovičová (SVK, 1.), A. Kovaříková (3.). Foto: Jan Brychta.
Úsilí Beáty Hermanové při závodu kategorie juniorek,... Foto: Jan Brychta.
Hermanová_3001_2024.jpg...které bylo následně po zásluze odměněno. Zleva: B. Hermanová (2.), T. Bezalel (ISR, 1.), S. Walcher (AUT, 3.). Foto: Jan Brychta.

V závodu juniorek 300+1 nejlépe dojela B. Hermanová, a to umístěním na 2. příčce. V. Jadrné připadlo 4. místo a jako čestná stráž je doprovodila 13. Míčková.

Z mezinárodního hlediska se jednalo o velmi dobře obsazený a atypickým způsobem zorganizovaný závod. Juniorky jely v jedné skupině s ženami, vyhrály 3 etapy z 5, což jejich i celotýmový úspěch staví na ještě vyšší příčku sportovní prestiže.

Jejich dojmy byly různé, vesměs však převažovala spokojenost a nadšení. Poslední pozice Míčkové pak pěkně ukazuje, že ne vždy má člověk svůj den. Statečně však závod dokončila, a prokázala tak snaživost včetně pevné vůle.

3001_2024.jpgMarharyta Kotyk a Adéla Jadrná při závodu. Foto: Jan Brychta.

Ženskou verzi Velké ceny celkově vyhrála se značnou bodovou převahou polská závodnice Patrycja Lorkowská. Za ní se odehrál značně dramatičtější souboj – další čtyři závodnice v pořadí dělilo pouhých 5 bodů. Na konečném 2. místě skončila reprezentantka Litvy Olivija Baleisyte před další Polkou Zuzannou Chylinskou. Takzvaně "bramborová" medaile zbyla na Ukrajinku Yelyzavetu Holodovou a celkově pátá dokončila egyptská cyklistka Ebtissam Zayed. Nejlépe umístěnou Češkou byla Adéla Marková, která finišovala na 9. příčce.

Celkem se závodu zúčastnilo přes 230 závodnic a závodníků ze 17 států. Ozdobou byly týmy Slovinska, Turecka, Litvy, Izraele, Polska, Řecka, Rakouska, Bulharska a dalších evropských zemí, které závodily také v kategoriích pro mladé jezdce. Mládežnické závody 500+1 kolo se tak zařadily na jedno z předních míst z pohledu zahraniční účasti na dráhových závodech nejen u nás, ale i v širším měřítku středoevropském regionu.